Salgın Sebebiyle Salıverilen Hırsızlar Geri Döndü

Salgın Sebebiyle Salıverilen Hırsızlar Geri Döndü

Hukuk danışmanlarımızdan aldığımız bilgiye göre, suçun tekrarlaması, aynı suça devamlı bulaşma oranı en yüksek grup hırsızlık. Sizlerin de birçok kez duyduğu hırsızlık haberlerinde yakalanan kişilerin genelde birçok dosyası olduğu ve bunlardan arandığını görmüş duymuşsunuzdur.

Kısa süre önce infaz yasasında yapılan değişiklik, hemen arkasından salgın nedeniyle çıkarılan izinler her ne kadar sistem üzerinde yapılan iyileştirmeler gibi görünse de bunların gerçek bir iyileştirme olduğunu söylemek mümkün değildir. Cezaevlerinden binlerce kişinin tahliye edilmesini sağlayan infaz düzenlemesi iyileştirmeden çok “örtülü af” niteliğindedir.

İnfaz kurumlarından tahliye olan insanlar iş bulamama ve geçim sıkıntısı yüzünden tekrar hırsızlık ya da adi işlerin peşinden koşmak zorunda kalmaktadırlar. Kamera sistemleri ve alarm sistemleri kurdurmak bu insanları durdurmak için yapılabilecek en etkili yöntemdir. Tekrar cezaevine girmek istemeyen insanlar alarm sistemi olan mekânlara yaklaşmak istemezler. Eskiden beri, hırsızlık vakalarını önlemek ve evimizi iş yerimizi güvenliğe kavuşturmak için çoğunlukla demir parmaklık taktırma yolunu seçiyoruz. Yangın ve ülkemizin inkâr edilemez gerçeği olan deprem durumlarında demir parmaklıklar, kaçışı imkânsız hale getirirken, aynı parmaklıkları aşmanın uygun teçhizatla iş başında olan hırsızlar için hiç de imkânsız olmadığı görülmekte. Bunun yanında, çelik kapıların hırsızları önlemekte yetersiz kaldıkları gözlenirken, takviyeli çelik kapıların, ikinci demir kapıların, demir parmaklıkların yangında ve depremde kaçışı zorlaştırdıkları göz ardı edilmeyecek gerçekler. Kaldı ki, bu tür kapıların maliyeti hatırı sayılır rakamlardadır. Tüm bunların yanında, hırsızlık durumunda bile yeterli çözüm üretemeyen bu alternatifler, yangın, gaz kaçağı, su baskını, panik ve acil sağlık problemleri gibi durumlarda tamamen konu dışı kalmaktadır.

“Benim evim işyerim sigortalı, eşyam çalınsa ne olur ki? “

Üzülerek belirtilmesi gerekir ki, hırsızlık vakalarında sadece mal güvenliğiniz değil, can güvenliğiniz de tehlikededir. Alarm sistemleri öncelikle sizleri korumak için vardır. Sigorta, mal çalındıktan sonra zararı kısmi olarak karşılar ve sizin için manevi değerleri olan eşyaları ise geri veremez. Öte yandan, sigorta ile alarm sistemi birbirini bütünler. Birbirinin yerine geçmez. Alarm sistemi, hırsızlık olmadan devreye girer, sadece olay yaşandıktan sonra değil, o olayı yaşamamak içinde vardır.

Telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.