Kapı Önü Dolandırıcılığı

Kapı Önü Dolandırıcılığı

Hırsızlık sadece kapalı kapının açılarak boş eve girilmesiyle olmuyor. Hırsızlar, dolandırıcılar farklı kılık ve rollerde de bu suçu işlerken görüyoruz. Kullandıkları bazı yöntemler ise şöyle;

Polis kılığında kapınıza gelerek, hatta sahte bir kimlikte göstererek “ hakkınızda şikâyet var evi kontrol etmemiz gerekiyor” diyebilirler. Eğer kendinizden eminseniz, kesinlikle kapıyı açmayın.

Bir ya da iki kişi kendilerini büyük bir market zincirinden geldiğini hediye kura çekimi yaptırdıklarını söyler. Size ısrarla bir numara çektirirler ve “şu hediyeyi kazandınız” bize şu kadar para verin hediyenizi gidip alabilirsiniz diyorlar. Kesinlikle kanmayın.

Elektrik saatinden elektriği keserek, kapıyı çalıp size elektrik idaresinden geldiklerini arıza olduğunu söyleyip evin içine girmeye çalışırlar. Bu hırsızlar rollerine uygun kıyafet ve malzemelerini de yanlarında bulundururlar torna vida pense gibi. Hatta sizin elektrik borcunuz çok fazla biz bunu size ödettirmeyeceğiz siz bize para verin biz onu halledeceğiz derler.

Bir diğer yöntem, orta yaşlarda tesettürlü kadın veya kadınların yaptığı dua, namaz, büyü numarasıdır. Aslında eski sayılabilecek bir yöntem olan, kapıda biraz güven verici sohbet ettikten sonra, size mal, para çoğaltıcı büyü, dua yapayım derler. Altın ya da paraları isteyip, başka bir odaya geçip onu okuyup çoğaltacağını söylerler. Eğer verdiyseniz altın ve paralarınıza geçmiş olsun.

Bu durumlarda hedef olan kişiler yaşlı ve çocuklardır genelde. Bir şekilde bu durumla karşılaşılırsa, yakınınızın çok yakın bir yerde olduğunu, aşağıda yanda gibi “oğlumu, eşimi arıyım oda burada zaten hemen gelir onunla konuşun” derseniz büyük ihtimalle oradan hemen uzaklaşacaklardır. Burada özellikle soğukkanlı ve neyle karşılaştığınızın farkında olunması önemli. Aile büyüklerini ve çocukları bu konuda uyarmalıyız.

Telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.