Hırsızların Eve Girmek İçin Kullandığı Yollar

Hırsızların Eve Girmek İçin Kullandığı Yollar
03 Temmuz 2020 - 09:58

Hırsızlık özellikle büyükşehirlerde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Apartman dairesi ya da müstakil bir konut hırsızların hedefi olmaktan kurtulamıyor maalesef. Tabi hırsız alarm sistemi yoksa, ayrıca potansiyel bir hedef olunuyor. Emniyete ve bize gelen hırsızlık olaylarına bakıp bir değerlendirme yaptığımızda şu şekilde sonuçlarla karşılaşıyoruz.

Apartmanlarda birinci hedef en üst kattır. Hırsızlar ilk önce en üst kata girmek ister. Çünkü orta ve alt katlara göre insan trafiği yani birileriyle karşılaşma ihtimalleri daha düşüktür.

Bir şekilde takibe takılmış ve evin yeni evli bir çifte ait olduğu biliniyorsa, hırsızların girmek için şartları zorlayacağı bir hedeftir. Tahmin edersiniz ki yeni evli çiftlerin takı, para ve değerli eşya, sıfır elektronik cihazlar olması bakımından hırsızları cezbeder. Bal ayı ihtimalide ayrıca etkendir.

Muhtemelen sizlerin de karşılaştığı veya duyduğu bazı olaylar vardır. Örneğin;

Kapıyı, birkaç genç kız ya da kadın çalıp o anda uydurdukları bir isim söyleyip onun evini aradıklarını söylerler. Bu durumlarda, tek kişi ve farklı kılıklarda olabilirler. Burada maksat evin dolumu boşmu olduğunu kontrol etmek.

Eğer evde yaşlı biri veya çocuk varsa, zorla ya da kandırarak içeri girmek isterler. Bunlara örnek olarak, “tuvaleti kullanabilir miyim - namaz kılabilir miyim” gibi güven duyduracak şeyler söyleyebilirler.

Ev alt katlarda giriş katlarda ise yine muhtemel hırsızlık potansiyelindedir. Özellikle bu konumdaki evlerde oturan kişilerin kapı ve pencerelerini kapalı tutmaları, önleyici tedbirler almaları elzemdir.

Telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.