Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?
09 Ocak 2021 - 09:58

Hırsız alarm sistemleri panel, tuş takımı, siren ve detektörlerden oluşan bir elektronik sistem topluluğudur. Ana panelin içerisinde bir ana kart akü ve trafo bulunur. Akü, elektrik kesintilerinde sistemin çalışmaya devam etmesi için enerji sağlayıcıdır. Sisteme uygulanan detektörlere bakarsak;

PIR DEDEKTÖR: hareket dedektör üde denilen cihaz giriş muhtemel yerlere bakacak şekilde konumlandırılmış tavanda uygulanan cihazlardır. Alarm sistemi kurulduğunda, görüş alanında bir hareket oluşursa alarm sistemini tetikleyip aktif hale getirir. Bu cihazlar oldukça hassastır.

PET PIR DEDEKTÖR: Hayvan algılamayan dedektör dediğimiz pır. Ayarlanabilir özelliğide vardır. Evlerinde evcil hayvan besleyen kullanıcılar için tercih edilen detektördür belli bir kiloya kadar hayvan algılamaz.

MANYETİK KONTAK: Kapı ve pencerelerde kullanılan küçük iki parçadan oluşan bir cihazdır. Kapı ve pencerelere, bir parçası çerçeveye, diğer aparatı kapı ve pencereye uygulanır. İki parça birbirinden ayrıldığında yani açılma olduğunda alarm verir.

DUMAN DEDEKTÖRÜ: Hırsız alarm sistemine bağlanabilen oldukça önemli bir parçadır. Yanma sonucu oluşan dumanı içerisinde bulunan hassas devreleri sayesinde algılayarak alarm sistemini aktif hale getirir. İntech alarm bunu kullanıcılara alarmın duman dedektöründen ve hangisinden geldiğine kadar görüp bildirir.

GAZ KAÇAĞI DEDEKTÖRÜ: Genellikle mutfak ta kullanılan bu dedektör içeride bir gaz sızıntısı olduğunda algılayıp, alarmı devreye sokarak sizi uyarır.

Telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.